با چالش های کنونی درک رفتار جوندگان یکی از زمینه های ضروری دانش کنترل و مبارزه با جوندگان است. موش صحرایی یا رات نوع جوندهٔ میان‌جثه و دم‌دراز از خانواده موش سانان است. دو گونهٔ موش صحرایی برای انسان بسیار شناخته‌شده‌اند؛موش صحرایی سیاه و موش صحرایی قهوه ای که در بسیاری از شهرها زندگی می‌کنند.

این مقاله توسط کارشناسان شرکت سلامت محور (Hepico) تهیه و تدوین شده است که یک مرور کلی از جنبه های رفتار موش برای کنترل موثر آنها را فراهم می کند.

 

ترس و اجتناب از اشیاء جدید:

موش جوندگانی اکتشافی هستند، با این حال آنها از اشیاء جدید و طعمه های تازه قرار داده شده و جعبه طعمه ها  و… ترس دارند. پاسخ موش صحرایی (رت) به اشیاء، تله و طعمه های جدید به این صورت است که به طور کامل آنها را نادیده میگیرد تا مطمئن شود که خطر ندارد و این کار ممکن است روزها و هفته ها به طول انجامد.

برای کمک به کاهش پاسخ ناخوشایند موشها باید قبل از جاسازی طعمه، جعبه خالی را در محل های مورد نظر قرار داد. طعمه های دارای بوی قوی برای موش ها غیر قابل قبول هستند .طعمه باید دارای بوی مناسب و حتی المقدور چرب و شیرین باشد. طعمه هایی که توسط آزمایشگاه شرکت سلامت محور(hepico) آماده میشود در کوتاهترین زمان، بهترین نتیجه را در نابودی موشهای خانگی و صحرایی دارند.

مسیرهای مورد علاقه موش صحرایی (رت): 

کنترل موثر موش نیاز به نظارت بر رفتار تغذیه ای موش صحرایی دارد. موش ها عمدتاً در مسیر حرکت مشابه حرکت میکنند و یا نشانه های دفع مدفوع را در طول مسیر میگذارند. موشها با استفاده از حافظه عضلانی خود در مسیرهایی که قبلاً مورد استفاده قرار گرفته اند حرکت میکنند.

درک زندگی یک موش:

جنبش موش با یک الگوی 24 ساعته (ریتم شبانه روز) مشخص میشود. موشها لانه خود را فقط در جستجوی غذا و آب ترک میکنند و عموماً بین غروب آفتاب تا طلاع خورشید از خانه دور هستند در حالی که عمدتاً خوردن آنها در ابتدا و انتهای این دوره است. این دوره یک مکانیزم ایمنی برای محافظت از شکار است.

موشها کوهنوردان عالی هستند و از طریق سقف و لوله های فاضلاب وارد ساختمان میشوند. موشهای قهوه ای غالباً در حفره ها یافت میشوند و به عنوان موش فاضلابی شناخته میشوند. فاضلاب محیط زیستی تقریباً پایدار با منبع غذایی ثابت که از نسل موشها محافظت میکند. با یان حال مهاجرت از فاضلاب به خاک بیش از حد رخ میدهد به طور کلی پس از سیل و بارندگی های سنگین و وجود اختلال در فاضلاب ها، موشها از فاضلاب به سطح زمین مهاجرت میکنند و باعث بروز آلودگی در سطح زمین میشوند.

سیستم فاضلاب باید به عنوان منبع مداوم موشها مورد بازرسی قرارگیرد و به صورت دوره ای سم پاشی اساسی توسط شرکت های کنترل آفات انجام پذیرد.

در مناطق شهری 60-70 درصد آلودگی های موش به علت نقص زهکشی فاضلاب میباشد.

موش های صحرایی(رت) ممکن است فصلی مهاجرت کنند و در فصل زمستان به فاضلاب برگردند بنابراین رفتار موشها پیچیده است و دانش این رفتار یک ابزار ضروری در مجموعه ابزار کنترل آفات است و کارشناسان شرکت سلامت محور (hepico)با تکیه بر دانش خود و تجربیات کار در محیط های آلوده به موش بهترین کیفیت خدمات (سمپاشی موش و طعمه گذاری موش بدون بو ) را ارائه میدهند.

مقاله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده پیج اینستاگرام ما